Víte, který opalovací krém je pro vás ten nejlepší?

Opalovací krémy jsou pravděpodobně nejlepší zbraní v boji proti nádorovým onemocněním kůže a stárnutí pleti. Nadměrné vystavení slunečním paprskům vyvolává zarudnutí a závažnější spálení může mít později podíl na vzniku nádorového onemocnění (melanomu kůže). Mezi další pozdější následky nadměrného opalování patří vrásky, pihy, pigmentové skvrny nebo změny v textuře pokožky. Jaký je mechanismus vzniku opálení a mechanismus působení slunce na naši pokožku?

Ze slunce jsou na naši pleť vysílány neviditelné paprsky nazývané ultrafialové (UV) sluneční záření. UV záření, které dosahuje zemský povrch, se skládá ze dvou různých typů slunečních paprsků: UVA a UVB. UVB paprsky nejčastěji působí v povrchových vrstvách pokožky a jsou primární příčinou vzniku opálení. Nadměrné vystavení UVB paprskům způsobuje poškození buněčných struktur v bazální a dlaždicové vrstvě pokožky. UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky, kde ovlivňují melanocyty, pigmentové buňky, které se účastní tvorby opálení a při jejichž nadměrné činnosti mohou vznikat pigmentové skvrny a pihy.

Opalovací krémy pracují na bázi absorbování, odrážení a rozptylování UVA a UVB paprsků. Některé chrání buněčnou DNA (kyselina deoxyribonukleová) před poškozením, a tím pomáhají posilovat vlastní přirozenou obranyschopnost pokožky během pobytu na slunci.

Produkty na ochranu před sluncem jsou dostupné ve více formách včetně krémů, gelů, sprejů, mlék (lotio) i opalovacích krémů na obličej, tyčinek na rty nebo make-upů. Všechny opalovací přípravky by měly být označeny ochranným faktorem před slunečním zářením (sun protection factor, SPF). Ten vyjadřuje stupeň ochrany před UVB zářením a udává, o jaký násobek času lze po nanesení přípravku na kůži prodloužit pobyt na slunci bez jejího zarudnutí. Tento čas je u každého člověka individuální. Pokud například dochází k zarudnutí po 10 minutách, ochranný přípravek s SPF 15 oddaluje zarudnutí o 150 minut (15 x 10 min). Ochrana před UVA zářením nemá žádné specifické označení, ale při splnění podmínek, které musí přípravek v UVA spektru ochrany splňovat, může mít na obalu symbol UVA v kruhu. Jelikož přípravků určených pro ochranu před sluncem je na našem trhu nepočítaně, nejvhodnější je nechat si poradit v lékárně a vybrat ten nejlepší a nejvhodnější pro váš typ pleti.

Více se dočtete na www.bioderma-cz.com.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup