startup 849804 1280

Bezpečnost při práci v kanceláři. Na co si dát pozor?

Pokud se v zaměstnání pohybujete v kanceláři, zřejmě nejste vystaveni tak velkým rizikům jako v případě provozoven nebo průmyslových podniků, ale stále existuje celá řada rizik, na které je třeba pamatovat. Poradíme vám, jak předejít potížím.

Zároveň si pamatujte, že vždy je možné obrátit se na firmu Extéria – předního poskytovatele poradenství v oblasti BOZP a PO. Reference obsahující zkušenosti naleznete na internetu.

Pozor na neviditelná rizika

Při práci v kanceláři se potýkáte především s neviditelnými riziky. S těmi viditelnými si totiž dokážete ve většině případů poradit sami – dáváte si pozor na uklouznutí, zakopnutí, na pád ze židle nebo na případný zásah elektrickým proudem.

Neviditelná rizika jsou ale daleko závažnější. Jedná se například o problémy se zrakem nebo s pohybovým ústrojím, ke kterým dochází v důsledku dlouhodobé práce s počítačem. Mezi neviditelná rizika se počítá také stres, psychická zátěž na pracovníka a syndrom tenisového loktu nebo karpálního tunelu. Také záněty šlach a svalů patří k častým potížím.

Ergonomie práce je v kanceláři velmi důležitá

Abyste se vyhnuli celé řadě neviditelných rizik bezpečné práce v kanceláři, dbejte důsledně na zásady ergonomie práce a pracovního prostředí. Jedná se o rozsáhlou disciplínu, u které je dobré, aby spolupracoval pracovník i zaměstnavatel. V ideálním případě se stane, že kromě zakoupení lepší kancelářské židle se pracovníci vyšlou na cenné školení, kde se dozví, jak správně u počítače sedět, jak si uspořádat kancelář i pracovní místo, nebo jak si realizovat pravidelné protahovací přestávky a cviky. Zapomínat by se nemělo ani na světelnost a také teplotu vzduchu, která na pracovišti panuje.

Péče se vám vrátí

Zdá se vám, že z krátkodobého hlediska se nejedná o žádný problém, který neviditelná rizika představují? V tom případě se ale zamyslete nad tím, v jaké pozici a v jakých podmínkách trávíte váš pracovní den v kanceláři. Možná by stálo za to věnovat pozornost vhodnosti nastavení jak židle, tak monitoru, klávesnice nebo myši. Systematická a pečlivá příprava se vám skutečně vrátí.

V kancelářském prostředí je třeba kromě viditelných rizik eliminovat především rizika neviditelná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup