koupaci jezirko

Jak udržovat zahradní jezírko v dobré kondici?

Údržba zahradního jezírka je něco, co nikdo sice nedělá rád, ale pro kvalitu vody v jezírku, nesmí opomenout. Nepočítejte s tím, že koupací jezírko má samočisticí funkci. Pokud se v něm koupete, rovnováhu jednoduše narušíte a v jezírku se začnou usazovat nečistoty. Jaké úkony je potřeba provádět, aby vaše jezírko bylo neustále čisté a poskytovalo kvalitní vodu ke koupání?

I filtry potřebují čistit

Organický materiálkoupacího jezírka se bohužel usazuje na všech jeho součástech, dokonce i plave na hladině nebo na něj narazíte na dně. Problémem je ale jeho přítomnost na filtraci, kterou je díky tomu nutno pravidelně čistit. I u velkých jezírek však tato práce zabere maximálně hodinu. Podmínkou je ovšem její pravidelné provádění. Pokud však tuto činnost zanedbáte, může se vám snadno stát, že s ní následně zabijete i půl dne, protože bude nutné filtr rozebrat. Kromě toho nečistoty zůstávající ve filtru ovlivní také kvalitu vody.

I jezírko je potřeba vysávat

Jde o zřejmě nejméně oblíbenou část jeho údržby. V teplém létě je potřeba vysávat koupací jezírko i několikrát do týdne. V chladnější části roku postačí vysávání i jen jednou za měsíc nebo dva měsíce. Ideální je, pokud kontrolujete pravidelně stav usazenin na dně a podle nich se rozhodnete, zda už nastal ten správný čas. Pro čištění okrajových částí koupacího jezírka je možné použít kyslíkový čistič. Seženete ji pod různým označením, například aktivní kyslík, peroxid a podobně. Tato sloučenina se po dopadu na dno začne aktivovat a vázat na sebe nečistoty z okolí. Díky její nízké hustotě pak i s nimi vyplave na povrch, kde jednoduše vše síťkou vysbíráte. Počítejte s tím, že vysbírat je vše nutné ihned po vyplavání, než nečistoty opět klesnou ke dnu. Proto si posypte vždy jen takovou část jezírka, kterou zvládnete snadno vysbírat.

I rostliny vyžadují údržbu

Bahenní rostliny do koupacího jezírka můžete, ale nemusíte vysazovat. Je s nimi samozřejmě práce, kromě výsadby je nutné zarostlé okraje jezírka udržovat a odstraňovat zbytky rostlin, které uschly. Před zimou nezapomeňte také nadzemní části rostlin sestřihnout. Situaci vám může zkomplikovat také oprava jezírkové fólie, kterou můžete poškodit. Při práci však můžete myslet na sladkou odměnu v podobě nádherného a funkčního jezírka, které přesně splňuje vaše představy o přírodním koupání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup