rakytnik zdravi

S čím vším vám pomůže rakytník řešetlákový?

Rakytník řešetlákový patří nejen mezi krásný stříbrný keř, který lze najít jako okrasnou dřevinu v mnoha zahradách, ale navíc má neocenitelné pozitivní účinky na lidský organismus. Díky svým léčivým účinkům tak nachází bohaté využití v přírodní medicíně. A s jakými neduhy vám dokáže rakytník pomoci?

Keř obsahující mnoho biologicky aktivních látek

Rakytník řešetlákový je specifický tím, že v sobě ukrývá velký obsah biologicky aktivních látek. Oranžové bobule jsou například významným zdrojem širokého spektra vitamínů. Obsahují například vysoký obsah vitaminu C, a to mnohonásobně více než citrusové plody. Jedná se tak o ideální zdroj k posílení imunity lidského těla. Dále obsahují vitaminy A, D, E, K, několik vitaminů skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B9) a řadu dalších prospěšných látek (flavonoidy, hippophein, aminokyseliny, draslík, železo, vápník, měď, mangan atd.).

Široké spektrum účinků

Vzhledem k vysokému obsahu biologicky aktivních látek má rakytník široké spektrum léčivých účinků. Rakytník řešetlákový například pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze), vysokého cholesterolu, žaludečních vředů, cukrovky, trávicích problémů atd. Jedná se také o účinný lék na nachlazení a chřipku. Díky vysokému obsahu vitaminu C má také významné antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí.

Zevně se pak rakytník používá na popáleniny, omrzliny a poraněnou kůži. Vhodný je také pro léčbu hemoroidů. Nakonec užívání rakytníku řešetlákového působí preventivně na řadu onemocnění, jako je rakovina, cévní mozková příhoda, infarkt, zánět močových cest apod.

Způsoby užití

Za nejdůležitější část rakytníku jsou považovány zejména jeho oranžové plody, avšak použít lze všechny části keře, ať už jde o listy, květy, semena či kůra keře. Plody se mohou užívat buď čerstvé, sušené či zpracované. Velice oblíbená je například šťáva z rakytníku, která se jednoduše užívá. Rakytníkovou šťávu je možné navíc i zamrazit, aniž by ztratila své účinky. Šťávu z rakytníku si můžete vyrobit sami doma, či zakoupit na e-shopu Herbavis.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup