napajecka pro slepice

Můžete při řešení pitného režimu slepic spoléhat na dešťovou vodu?

Pokud doma chováte slepice, jistě jste si všimli, že mají tendenci pít často vodu z louží, i když mají plnou napáječku. Je to pro ně bezpečné a nemůže voda v louži obsahovat látky, které slepicím uškodí? Můžete napáječku pro slepice naplnit vodou ze sudu?

Dešťová voda je pro slepice bezpečná, ale…

Hlavním zdrojem vody by stále měly zůstat napáječky pro slepice. Napáječky pro slepice by proto měly být vždy plné a pravidelně čištěné, protože tím zajistíte, že vaše slepice budou mít vždy přístup k čisté pitné vodě. Přesto občasnému napití z louže u slepic nezabráníte. Pokud vaše slepice pijí dešťovou vodu, měli byste mít na paměti několik věcí. Pokud dešťovou vodu chytáte do sudu a následně s ní napájíte slepice, je potřeba zajistit její čistotu. Pro napájení slepic nepoužívejte vodu nachytanou z eternitových střech, dřevěných střech nebo střešních šindelů. Nečistoty, která takto získaná voda obsahuje, tedy především větvičky a listí, odfiltrujte sítkem, které snadno umístíte na vývod okapu ústící do sudu.

Pozor na vnější kontaminaci

Dešťovou vodu ze sudu také nepoužívejte k napájení slepic v případě, že je horké počasí a voda v sudu již nějakou dobu stála. Kromě toho nezapomeňte zvážit možnost vnější kontaminace. Do dešťové vody mohou spadnout různé nečistoty nebo ptačí trus a kontaminovat ji. Nejlepší je vodu z okapu svést rovnou do speciální nádoby pro slepice, kde nad ní budete mít kontrolu. Je důležité vodu pravidelně kontrolovat, aby nebyla zakalená. Také pokud voda zapáchá nebo má jakékoliv zabarvení, nenalévejte ji do napáječky pro slepice.

Voda z louže? Fuj

Vždy pamatujte na to, že stojatá voda slepicím neprospívá a je třeba se jí vyhýbat. Kaluže mohou obsahovat parazity, proto je nejlepší udržovat napáječky stále plné a odrazovat slepice od pití z kaluží. Nejbezpečnějším způsobem, jak zajistit slepicím přístup k bezpečné pitné vodě, je proto používání pro ně vyrobených napáječek pro slepice. Pokud nemáte problém s přístupem k pitné vodě a slepice nechováte například na odlehlé zahradě, je lepší jim napáječky neplnit dešťovou vodou, ale vždy používat jen vodu z vodovodu. U  ní je menší pravděpodobnost zkažení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup