Autorádia a vše, co jste o nich vždy chtěli vědět

Již minulém století se autorádia staly neodmyslitelným prvkem komfortu v autě, jízdu za volantem si bez hudby dokáže představit skutečně jenom málokdo. Není se čemu divit, jelikož právě hudba je perfektním společníkem ve chvíli, kdy jedeme sami, stejně jako nám pomůže se lépe soustředit a neusnout za volantem. Dnes už není žádným problémem zapnout autorádio. V minulosti tomu tak nebylo, jelikož první možnosti dané moderní a technologické inovace se poprvé objevili zhruba v roce 1932. V tomto období se na trhu objevuje společnost Blaupunkt, která na výstavě rozhlasové techniky ukazuje svůj lampový přijímač, který je určený právě do zapojení do osobních automobilů. Jak je jistě patrné, dané autorádio bylo unikátní technologickou novinkou, kterou si následně mohli pořídit skutečně jenom lidé, kteří byli dostatečně bohatí.

Vývoj šel kupředu, což znamenalo jistoty spojené s tím, že se v budoucnu objeví i nové technologické unikáty. Konkrétně to byly takzvané tranzistory. Taková autorádia byla poprvé představena v roce 1957. Tou firmou, která se o daný zázrak zasloužila, byla společnost Philips. Postupem času se tato technologie dostávala do rukou dalších firem, což znamenalo celkově zajímavý rozmach tohoto odvětví. Samozřejmostí bylo i postupné snižování cen, což se pozitivně projevovalo na tom, že bylo stále více lidí, kteří si mohli své rádio do auta koupit. Vše vyústilo v dnešní dobu, kdy lze na trhu najít unikátní technologické skvosty. K těm se dostaneme později.

Vývoj znamenal nástup mnoha unikátních technologií u každého autorádia

Mluvíme-li o prvních variantách, kterými byla autorádia lampová a tranzistorová, mluvíme přirozeně o možnostech, které jsou spojeny výhradně s přehráním hudby jako takové. Podíváme-li se na dynamický pokrok elektroniky v automobilovém průmyslu o něco detailněji, uvidíme zde celou řadu dalších inovací. V podstatě lze říci, že jak se vyvíjely automobily a vzrůstaly požadavky na ně, tak se postupně zvyšovaly i požadavky spojené s tím, co by měly nabídnout konkrétní autorádia. První vlaštovkou bylo dnes něco tak běžného, jako je displej, který umožnil zobrazit několik základních informací, třeba o frekvenci, nebo hlasitosti. Inovovalo se také v oblasti bezpečnosti. Zde přišla již zmíněná služba Blaupunkt s technologickou novinkou v podobě unikátní karty. Když ji měl majitel vozu u sebe, bylo rádio případnému zloději k ničemu, jelikož zkrátka nehrálo. To ho přirozeně odradilo i od krádeže.

Hitem se stávali také inovace spojené s upozorňováním na dopravní zácpy, a to z rádiových zpravodajských frekvencí. Přes různé inovace v oblasti kvality zvuku se došlo až k inovaci, která byla spojena s možností přehrát i jiné formáty, než jenom hudbu naladěnou prostřednictvím rádiových vln. Začínalo se CD diskem a vše skončilo až u formátu MP3, nebo u možnosti streamovat hudbu prostřednictvím mobilních telefonů, nebo jiných zařízení.

Jaké jsou dostupné typy autorádií v moderní době?

Z minulosti se podívejme do současnosti, jelikož i ta je v oblasti autorádií rozhodně zajímavou. Současná autorádia můžeme rozdělit do několika klíčových skupin. Primárně na takzvaná 1din autorádia a následně na 2din autorádia. Pokud se podíváme na první skupinu, jedná se o menší provedení, které je určeno do menších montážních otvorů. Vývoj v dané oblasti však dal vzniknout i tomu, že není nic výjimečného to, že má i tento typ dispozici například displej. O něco pokročilejší už jsou autorádia ze druhé skupiny, jelikož mají větší velikost a obvykle platí, že právě displej je jejich dominující částí. S tím souvisí fakt, že je lze považovat za multimediální součástí dnešních vozů.

Autorádia můžeme dělit i na univerzální a OEM

Výše uvedená možnost není tou jedinou, jak můžeme současná autorádia rozdělit. Nabízí se také dělení, které můžeme označit jako univerzální a OEM. První skupina je celkem jasná, jelikož se jedná o typ, který lze použít v podstatě do jakéhokoliv vozu. Pokud montážní otvor umožňuje umístění vybraného autorádia, není s připojením problém. A to i díky různým redukcím a dalším prvkům, které připojení celkově usnadní. Tento typ také umožní propojení s několika základními součástmi vozu, díky čemuž může částečně nahradit i originální zařízení.

O něco zajímavější je autorádio s označením OEM. To nekupujeme jako univerzál, jelikož ho kupujeme jako typ, který je kompatibilní s určitým typem automobilu. A to s ohledem na jeho značku, typ, rok výroby, nebo další parametry. Výhodou daného autorádia není jenom jistota bezproblémového připojení, ale je to také jistota vysoké kompatibility. V praxi tato výhoda znamená to, že lze prostřednictvím rádia sledovat nejenom různé informace o voze, ale s vozem lze také tímto způsobem komunikovat a řadu věcí takto i nastavovat.

Chytré autorádio a jeho klíčové výhody

Podíváme-li se na současný sortiment, je třeba objektivně říci, že moderní autorádio je schopno nabídnout i celou řadu klíčových výhod. Samozřejmostí je dnes to, že kromě klasické hudby naladěné prostřednictvím FM a AM vln nám může nabídnout také možnost přehrát si vlastní hudbu. Samozřejmostí je nejrozšířenější formát MP3, stejně jako není problémem ani to, pokud využijeme jiný formát hudby. Stejně tak dnes není žádným problémem ani to, pokud využijeme autorádia k přehrání video souborů. Díky dostatečně velkým displejům není problém jak s hudebními klipy, tak například i s celým filmem. Opět platí, že škála jednotlivých typů souborů je poměrně velká. Opomíjet nesmíme ani přehrávání obrázků.

V rámci funkčnosti je třeba připomenout, že součástí moderních, tedy chytrých autorádií jsou i operační systémy. Nejčastěji potom Windows CE, stejně jako operační systém Android. Takové autorádio se následně může chovat jako běžný tablet, kdy není problém s instalací různých aplikací nebo her, stejně jako lze prostřednictvím něho přistupovat k internetu, nebo vyřizovat emaily.

Autorádia také propojíme s naším vozem

I to jsou klíčové výhody. Displej daného autorádia se tak stává oznamovací oblastí, kde můžeme vidět různé varovné zprávy. Stejně tak můžeme prostřednictvím displeje také nastavovat řadu věcí, od topení, až třeba po určité jiné vlastnosti vozu. Připomeňme také možnost napojení zadní parkovací kamery, která umožní pohodlné a bezpečné zajetí na požadované místo. A když je zmíněna jízda, nezapomínejme na GPS moduly, které v kombinaci s podrobnou mapou nejenom velmi dobře určí naši polohu, ale také naplánují cestu tak, abychom do požadovaného cíle dojeli nejkratší, stejně jako například i nejrychlejší cestou. Díky chytrému autorádiu není třeba mít ve voze několik samostatně pracujících přístrojů, jelikož tento jeden jediný dokáže zastat veškeré funkce.

Kam na nákup? Do největší prodejny autorádií v ČR. Ne web 2DIN.cz

Zaujaly vás možnosti současných autorádií a rádi byste si některý z aktuálně oblíbených modelů koupili? Rozhodně doporučujeme jít k profesionálům. Kam? Na internetový obchod 2DIN.cz, který je dnes největší prodejnou autorádií v ČR. Samozřejmostí je bohatá nabídka všech typů, které jsme zmínili výše. Nechybí ani výběr mnoha modelů s funkcemi, které jsme vám popsali. Je nám jasné, že internetová koupě není pro každého ideální. I proto musíme dodat, že tento prodejce má v Praze rozsáhlý showroom, kde si lze jednotlivá autorádia prohlédnout a vyzkoušet. Zkušený personál může poradit s výběrem, stejně jako může nabídnout i montáž, a to u mnoha modelů na počkání! Mít nové autorádio je hračkou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup