sazava mapa1

Vyrážíte poprvé na vodu? Který typ lodě pro vás bude nejvhodnější?

Česko je pravým vodáckým rájem. Vzhledem k tomu, že jako vnitrozemská země nemáme přímý přístup k moři, vynahrazujeme si ho přístupem k řekám. V období hlavní sezóny jsou hlavní české řeky doslova nacpané k prasknutí. Naštěstí je většina z nich sjízdná i mimo hlavní sezónu a navíc si v této době můžete plavbu mnohem více vychutnat. Jedete poprvé na vodu? Pak jste zřejmě jednou z výjimek a měli byste dobře vědět, jaký typ lodi si půjčit a kde zjistit dopředu sjízdnost řek.

Nekupujte loď, půjčte si ji

Kupovat loď má v našich podmínkách smysl až tehdy, když jste si naprosto jisti, že se tomuto koníčku budete věnovat pravidelně. Ceny některých lodí se pohybují poměrně vysoko a kvůli jedinému výletu nemá smysl tak vysoké částky investovat. Naštěstí je u nás poměrně rozsáhlá síť půjčoven, ve kterých vám nejen dobře poradí, ale také půjčí ten správný typ lodi, který budete potřebovat. Vyznáte se ale v tom, co se za kterým označením lodě skrývá?

Co je kajak?

Určitě si vybavíte tzv. eskymácký obrat, tedy otočka pod vodou. Právě ten zkušení vodáci dokážou provést na kajaku, což je loď využívaná zejména ke sportovnímu plavení. Kajak bývá řízen jednou osobou, která má oboustranné pádlo. Kajak je poměrně rychlý a je vhodný spíše pro zkušené vodáky, kteří si chtějí užít rychlou jízdu.

Na delší výlet raději kánoí

Do kánoe se vejdou dvě osoby a díky své stabilitě a prostornosti se hodí i na delší vyjížďky. Kánoí se nemusíte bát vyrazit i na několikadenní plavbu. Půjčováním kánoí nejen pro začátečníky se zabývá například půjčovna lodí Sázava, kde vám detailně vysvětlí, jak loď používat a půjčí vám také další nezbytné vybavení, které je potřeba pro dovolenou na vodě.

Pro větší skupiny jedině stabilní raft

Chcete-li vyrazit na vodu společně se skupinou přátel a těšíte-li se především na to, jak budete večer, ale i během dne popíjet, půjčte si raději stabilní raft. Do toho se najednou vejde až 10 lidí a je vhodný i na dovolenou s dětmi. Počítejte ale s tím, že pojedete pomaleji a těžkopádněji než na kánoi. Za tu trochu bezpečí to ale většinou stojí. Raft vám nabídne například půjčovna lodí Lužnice, kde si ale můžete půjčit i nafukovací čluny oblíbené zejména u dětí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup