Obrazek Marimex Premium 366 cm 300x3001 1

Jak vybrat zahradní trampolínu

Trampolína je zábavným prvkem pro děti i dospělé. Odrostlejší uživatelé mohou brát „řádění“ na ní dokonce jako vhodnou sportovní aktivitu. Jak vybrat tu pravou trampolínu na zahradu?

Velikost

Velikost trampolíny souvisí s prostorem, který jí můžete věnovat, ale i podle toho, kdo a v jakém počtu ji plánuje využívat.

Rozměr trampolín na zahradu se pohybuje běžně od 305 cm do 400 cm. Velké trampolíny dobře pruží, kromě dětí je tak mohou využívat i dospělí.

Musíte však navíc počítat i s tím, že kolem trampolíny má zůstat přibližně 1 m volného místa. Velké trampolíny s průměrem více než 400 cm proto vyžadují i náležitě velkou zahradu, která nabídne alespoň 6 m prostoru.

Úzce s velikostí vaší trampolíny souvisí i její hmotnost. Z praktických důvodů si má smysl vybrat lehký a skladný model, jestliže víte, že bude trampolínu nutné často skládat a uklízet. Robustní do země zapuštěné modely mohou svou hmotností přesáhnout i 70 kg.

Nosnost

Nosnost trampolíny také má souvislost s její velikostí. Co se týče velkých trampolín o průměru 400 cm, měla by se nosnost pohybovat nad 100 kg. Nosnost třímetrových trampolín se průměrně pohybuje kolem 130 až 180 kg. U větších modelů to bývá až 180 kg.

Pak poměrně pohodlně unesou kromě skákajících dětí i dospělého člověka. Z bezpečnostních důvodů nicméně na většině trampolín najdete upozornění, že skákat by na nich mělo nejvýše jedno dítě.

Materiál

Stěžejní je hlavně materiál konstrukce, který přímo zodpovídá za životnost trampolíny. Rám by měl být ocelový, naopak se jednoznačně vyhněte trampolínám hliníkovým, či dokonce plastovým. Odlehčený hliník je přípustný maximálně do interiéru. Taková trampolína je sice lehčí, ale poměrně ochotně podléhá opotřebení.

Podobně důležitý je materiál pružin, bez nichž by trampolína rozhodně neplnila svou hlavní funkci. Pětimetrové trampolíny jich mají dokonce kolem 100. Opět by primárně měly být ocelové. Ochranný kryt pro pružiny by nejlépe měl být vyroben nejlépe z PVC. Druhou často užívanou alternativou je polyethylen, nicméně u něj hrozí degradace.

Na místě je také zohlednit materiál dopadové plochy. Ten by měl být hladký, aby si na něm nikdo nemohl způsobit zranění. Používají se nejčastěji polypropylenová vlákna.

Bezpečnost

Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem trampolíny je ochranná síť. Bezpečnost závisí i na tom, jak je tato síť uchycena.

První možnost je mezi skákací plochou a pružinami, druhá až za ní. Pokud je síť vnější, nezmenší vám nijak dopadovou plochu. Vnitřní síť je z bezpečnostního hlediska výhodnější, neboť brání tomu, abyste si nohu při dopadu strčili mezi pružiny. Na výšku by síť měla měřit přibližně 2 metry.

Ochrannou síť je vhodné umístit i do spodní části trampolíny, neboť zabráníte tomu, aby se vám pod ní dostali domácí mazlíčci, případně děti.

Z bezpečnostních důvodů by také trampolína měla mít dostatečný počet nohou. Většinou jsou to alespoň 4. prodávají se i modely s menším počtem nohou, těm je ale vhodné se jednoznačně vyhnout. Žádoucí je i prohnutí nohou do tvaru písmene U.

Zdroje

https://www.arecenze.cz/trampoliny/

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/jak-vybrat-trampolinu/

https://www.recenzetesty.cz/nejlepsi-detska-trampolina-do-bytu/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup