Zahradní skleníky a jejich druhy

S příchodem nové sezóny možná přemýšlíte, jak vylepšit svoji zahradu tak, abyste se mohli pochlubit bohatou úrodou a zároveň si zahradní práce co nejvíce zpříjemnili. Jednou z možností je i pořízení nového skleníku, a to zvláště tehdy, pokud Váš starý zahradní skleník již dosluhuje. Předjaří je ideální dobou pro takovou investici, ale nový skleník si můžete pořídit prakticky kdykoliv během celého roku.

Na trhu dnes najdete mnoho nejrůznějších druhů zahradních skleníků, které se mezi sebou liší nejen svými rozměry, ale hlavně použitými materiály. Velikost nového zahradního skleníku se pochopitelně řídí kapacitními možnostmi Vašeho pozemku, a proto se v tomto článku zaměříme spíše na jejich konstrukci.

Zahradní skleníky – nejdůležitější parametry

Před koupí montovaného zahradního skleníku bychom si měli promyslet a sledovat tyto nejdůležitější parametry:

  • materiál pláště neboli výplně skleníku,
  • materiál konstrukce,
  • systém propracování konstrukce.

Velkou roli hraje zvláště to, po jak dlouhou sezónu chceme ve skleníku pěstovat zeleninu či okrasné rostliny a také v jaké lokalitě bude skleník postaven. To je důležité hlavně z hlediska jeho vystavení povětrnostním vlivům a změnám počasí.

Zahradní skleníky a jejich dělení podle materiálu

1.      Zahradní skleníky z polykarbonátu

Zahradní skleníky se skleněnou výplní se sice stále ještě hojně používají, ale v současné době jsou vytlačovány skleníky z dutinkového polykarbonátu. Polykarbonátový skleník se vyznačuje především skvělými termo-izolačními vlastnosti, nízkou cenou a také hmotností, takže se s ním mnohem lépe manipuluje. Z hlediska funkce zahradního skleníku je oceňována zejména jeho výborná tepelná izolace, zvláště u desek 6 a více milimetrů silných. Skleníky vyrobené z tohoto materiálu odolají i takovým vlivům jako je silný déšť či krupobití. V neposlední řadě jsou bezpečné, takže se zvláště hodí na zahradu, kde si mohou hrát malé děti.

2.      Zahradní skleníky klasické skleněné

Staré dobré zahradní skleníky se skleněnou výplní dobře vzdorují sněhu a větru a hodí se proto do klimaticky náročnějších podmínek. Sklo je však velice křehké a málo odolné proti mechanickým vlivům, jako je třeba náraz, a nehodí se tedy na zahradu, kde se běžně pohybují děti a zvířata. Sklo se také vyznačuje mnohem slabšími tepelně-izolačními vlastnostmi než zmíněný polykarbonát, čímž se velice zkracuje období jeho možné použitelnosti.

Zahradní skleníky z hlediska konstrukce

Skleníky 4 - 2Velice důležité je před pořízením zahradního skleníku zvážit, jakým způsobem ho ukotvíte. Možností je hned několik. Tradiční skleněné zahradní skleníky se v podstatě neobejdou bez betonového základu, a to především kvůli jejich vysoké hmotnosti. U lehčích, a z toho důvodu také oblíbenějších, polykarbonátových montovaných skleníků si můžete vybrat z několika možností:

  • betonový základ,
  • dřevěný základ (pražce),
  • roxor,
  • kotvící kolíky.

Co je to roxor?

Roxor neboli betonářská ocel patří mezi hutní materiál, který se používá k vyztužení betonových stavebních prvků a konstrukcí. Je využíván také jako materiál k výrobě armovacích prvků. Nejčastěji se roxor dodává v průměrech 6, 8, 10, 12, 14, 16 a 18 mm a v délce 6 m.

Kvalita skleníku se pozná snadno

Co se týká samotného rámu skleníků, ty se nejčastěji vyrábí z pozinkovaného profilovaného plechu, z plastu nebo z hliníkových profilů. Nejdůležitějším aspektem je tu síla materiálu, jeho tuhost, a tudíž trvanlivost. V ceně skleníku se obvykle odráží kvalita použitých materiálů a odolnosti konstrukce, přesto lze dnes kvalitní skleník pořídit překvapivě levně, a to nejen ve výprodeji.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup