adobestock 247125969

Programy pro modelování 3D tisku

3D tisk představuje nesmírně zajímavou oblast, která spojuje kreativitu s moderní technologií. I když může toto téma zdánlivě působit nesmírně složitě, 3D modelování bude výrazně snadnější s použitím správného softwaru. Kterým programů se vyplatí dát přednost? Připravili jsme přehled nejoblíbenějších možností cílících jak na začátečníky, tak na zkušené uživatele.

Nejlepší programy pro 3D modelování pro začátečníky i pokročilé

Samotná 3D tiskárna a vhodný pracovní materiál, na příklad filament, k tvorbě trojrozměrných projektů ještě nestačí. Nezbytný je způsob, jak připravit vzor objektu a přenést ho do zařízení. Za tímto účelem se používá speciální software pro tvorbu 3D modelů. S použitím programů tohoto typu lze vytvářet vlastní, mimořádné objekty přizpůsobené individuálním preferencím.

V současnosti mohou fanoušci 3D tisku využívat mnoho různých programů tohoto typu. Vyplatí se ovšem mít přehled o funkcích každého z nich, abyste si mohli vybrat nejlepší možnost. Které řešení bude nejlepší? Toto je pět programů pro amatéry, profesionály a firmy, které si zaslouží pozornost.

Morphi – mobilní 3D tisk

Začínáme dosti jedinečnou nabídkou: Morphi je mobilní aplikace navržená s ohledem na tablety. Celek má intuitivní obsluhu, což se promítá na komfortním používání a možnostech využívat software kdekoliv bez jakýchkoliv překážek. To přináší neomezenou kreativní svobodu při projektování a také podporu při tvorbě modelů – program disponuje několika hotovými dekorativními a funkčními prvky. Aplikace je bezplatná, ovšem za některé nástroje si musíme připlatit. Dostupná je i verze Morphi Edu určená k používání ve školách.

Prohlížečové nástroje pro 3D modelování: Vectary

Vectary je software v podobě webových stránek, který komplexně spojuje standardní modelování sítě, modelování dělení a použití parametrických zásuvných modulů. Jde o skvělou volbu pro lidi, kteří pracují na mnoha zařízeních. Soubory s projekty se ukládají do cloudu a jsou dostupné prostřednictvím libovolného prohlížeče.

Maya – 3D balíček firmy Autodesk

Maya je software firmy Autodesk, která se soustředí na zajišťování podpory při digitálním projektování pro profesionály. Program zajišťuje propracovanou kolekci funkcí, které poslouží nejen k projektování modelů, ale také k tvorbě trojrozměrných animací. Proč se vyplatí vybrat si balíček Maya? Nejlepší argument představuje široké využití tohoto řešení v oboru – pracují na něm specialisté na zvláštní efekty a animaci v největších filmových studiích nebo studiích videoher. Musíme ovšem počítat s dosti vysokou cenou úplné licence, která může sahat až k několika tisícům zlotých za rok – jde o návrh cílící především na velké firmy.

Autodesk Fusion 360

Jedná se o další řešení od firmy Autodesk – v tomto případě jsou ovšem hlavní oblastí, na kterou se soustředí, mechanická zařízení. Program je kompatibilní s CAD, CAM, CAE a PCB. Cena licence stanoví 2-3 tis. PLN ročně. Jak v případě tohoto programu, tak i balíčku Maya je ovšem dostupná bezplatná zkušební verze, která umožňuje seznámit se s možnostmi těchto nástrojů.

SolidWorks – klasické řešení pro profesionály

Jde o CAD program rozvíjený už od roku 1995, který zajišťuje širokou sadu funkcí pro realizaci různých úkolů z oblasti projektování. Také v tomto případě jsou náklady dosti vysoké a představují několik tisíc zlotých ročně. Program cílí na specialisty, umožňuje tvořit propracované, mimořádně precizní modely.

Kde nakoupit produkty spojené s 3D tiskem? Vyberte si řešení z obchodu Botland

Správný program pro 3D tisk představuje jen část úspěchu. Pro tvorbu mimořádných, trojrozměrných objektů je nezbytná také funkční, praktická a spolehlivá technika. Na trhu lze narazit na spoustu zajímavých nabídek – kde tedy hledat osvědčená řešení? Místem, kterému můžete důvěřovat, je e-shop Botland. V bohaté nabídce najdete spoustu výrobků spojených s elektronikou a robotikou. Jde o položky určené jak amatérům, tak profesionálům: vybrat si bude schopen každý. V obchodě Botland si můžete opatřit kompletní spektrum řešení spojených s 3D tiskem – od zařízení, přes příslušenství k tiskárnám až po filamenty nebo pryskyřice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup