Netradiční dům

Skutečnost, že pórobetonové tepelněizolační desky nové generace lze využít i netradičním způsobem, potvrzuje stavba nového nízkoenergetického domu s neobvyklým technickým řešením.

Jde o dům z prefabrikovaných panelů, resp. aglomerovaných desek, které jsou uvnitř spojovány tepelněizolačním materiálem. Celková skladba obvodových stěn poskytuje velmi příjemné klima v domě, avšak pro dosažení lepších tepelně izolačních vlastností domu se ho majitel rozhodl obezdít tepelněizolačními deskami Ytong Multipor. Na stavbu spotřeboval zhruba 520 kusů desek o rozměru 200 x 600 x 390 mm. Tloušťka nepřerušované vrstvy izolace tak dosáhla 390 + 40 mm, což se jiným způsobem nelze dosáhnout, protože při jiném materiálu by se musel použít rošt, který zhoršuje tepelné vlastnosti a zpomaluje výstavbu.

„V podstatě jsme vyzděny samostatně nosný zeď z izolačního materiálu, ze kterého jsou vytvořeny i překlady a to s přepony až 2 metry. To by se z minerální izolace nebo z polystyrenu nedalo vyrobit. Začali jsme s první vrstvou na běžném stavebním lepidle, výšku rohů jsme si hlídali nivelák, přičemž další vrstvy Multiporu jsme už dávali bez spár. Materiál se dá perfektně tvarovat – řeže se dokonce lépe než polystyren, a to nám usnadnilo tvorbu výřezů různých tvarů. I když je Multipor dost jemný na manipulaci, je to jen otázka zvyku a práce s ním jde pak od ruky, „popisuje své zkušenosti majitel domu. Originalitu nového nízkoenergetického domu umocňuje nejen nevšední stavba z Multiporu, ale i ostatní prvky – sklepní prostory jsou z prefabrikovaných vodotěsných betonových nádrži, v domě je dvoucestný zemní výměník vzduch – zem, přibude i vzdušný sluneční kolektor a mnoho dalších technických vymožeností.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup