Jak správně hospodařit?

Rozumné hospodaření s penězi není matematický složité. Čísla jsou poměrně jednoduché, ale psychologické a emocionální překážky, které většině lidí brání v dosažení finanční stability, to je již složitější. V průzkumu se ukázalo, že Češi mají v průměru naspořeno 116 000 korun, a kdyby jim vypadly příjmy, vyžili by z nich 3 měsíce a 21 dní. Dokonce některé domácnosti si musí půjčit již 2 týdny po výplatě. Připravili jsme si pro vás pár základních tipů, které vám pomohou lépe hospodařit.

  • Udělejte si přehled svých měsíčních výdajů – pokud si sepíšete všechny své měsíční výdaje, budete překvapeni, za co všechno utrácíte peníze. Pak si k tomu sedněte a střízlivě zhodnoťte, které výdaje jsou opravdu nutné a které lze zrušit nebo alespoň snížit.
  • Nenechávejte peníze jen tak ležet – pokud máte volné finanční prostředky, pracujte s nimi. Založte si spořicí účet či důchodové pojištění. Popřípadě investujte do nemovitosti. I malé finance je škoda nechat jen tak na účtu.
  • Stanovte si určitou částku, kterou měsíčně ušetříte – i pár korun měsíčně se po chvíli nahromadí na pěknou částku, kterou můžete později využít na nákup něčeho důležitého. Abyste odolali pokušení utratit tyto peníze, založte si spoření nebo bezplatný běžný účet. Pak budete ušetřenou částku posílat na tento účet a nebudete ji z něj vybírat.
  • Nakupujte online – koupíte tak jen potřebné věci a mnohdy i levněji než v kamenném obchodě. Navíc často bývá doprava zboží zdarma.

Stravujte se doma – tím, že si navaříte doma a vyhnete se stravování v restauracích či fastfoodech, ušetříte množství peněz, které můžete smysluplněji využít. Můžete zkusit třeba vaření ve dvojici – zažijete množství zábavy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup