Tlumiče vozidla: Jak často je měnit?

Tlumiče jsou jednou ze součástí auta, bez které není bezpečný pohyb na vozovce možný. Tato nedílná součást pérování auta má za úkol udržet kola na vozovce, zajistit tak ideální kontakt pneumatiky s povrchem vozovky. V servise už budou vědět, jaký je stav a jestli není nutné alespoň oprava tlumiče.

Přilnavost zajištěna

Největší úkol, který tlumiče na našem vozu mají, je zajištění ideálního kontaktu mezi pneumatikou a vozovkou. Jedině tak si můžeme být jisti, že projedeme zatáčkou v pořádku, nebo že se nám podaří bezpečně zabrzdit. Tlumiče se po celou dobu své životnosti starají o rovnoměrné tlumení kmitů pružin. Právě díky této důležité autosoučástce se nám daří jet stabilně, jízda je pohodlná a bez vibrací či odskakování auta od vozovky.

Neskutečné číslo

Abyste zjistili, jak velkou úlohu tlumiče Volkswagen vykonávají, stačí vám podívat se na video, které jejich práci vysvětluje. Tehdy užasle pochopíte, že během jediného kilometru se tlumiče postarají o svou práci zhruba pět tisíckrát. Toto číslo je opravdu úctyhodné! Bohužel, tlumiče tuto velkou a zodpovědnou zátěž nevydrží navždy a je nutné je pravidelně měnit. Jak poznáte, že je něco špatně?

Prevence funguje

Preventivně je třeba tlumiče kontrolovat alespoň každých ujetých dvacet tisíc kilometrů. K jejich výměně pak dochází vždy po 70 tisících ujetých kilometrů. Pokud byste tento interval dodrželi, nikdy se pohodlí při řízení, ale ani bezpečí přepravovaných osob, nezmění.

Když tlumiče nefungují

V opačném případě, kdy necháváte tlumiče na svém místě i po uplynutí této doby, budete postupně pozorovat nepříjemné nepohodlí při provozu vozidla. Auto bude nestabilní při průjezdu zatáčkami, budete cítit vibrace na volantu, prodlouží se brzdná dráha, auto se pomalu stává nebezpečným. A to jen proto, že jste zanedbali pravidelnou výměnu této důležité součástky.

Tlumiče vozidla byste si měli nechat zkontrolovat každých 20 tisíc ujetých kilometrů. K jejich výměně se přistupuje po 70 tisíci ujetých km.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup